Небесний кабріолет: Aircam Gen 3

Автор: Олексій Бутрін, Plane Ukraine

Зовнішній вигляд літака може багато сказати про його призначення і про те, яким чином розмірковували його творці. Наприклад, шасі, що прибираються, і аеродинамічно ефективні обводи фюзеляжу свідчать про те, що в основу конструктори ставили швидкість, а сам літак, швидше за все, призначений для далеких перельотів. А збільшені колеса зі зниженим тиском на основних стійках однозначно вказують на те, що перед нами літак укороченого зльоту та посадки, розрахований на експлуатацію з непідготовлених майданчиків.

Але якщо спробувати застосувати подібну логіку до Aircam Gen 3, то відповідь про призначення цього літака буде не такою очевидною, якщо не знати його заздалегідь. Отже, для чого міг знадобитисяя такий незвичайний апарат? Легкий, з високим розташуванням крила, дворуховий, тримісний, але з тандемним розташуванням сидінь і при цьому повністю відкритий, якщо не рахувати лобового скла в мотоциклетному стилі перед сидінням пілота. “Повністю відкритий” – це не фігура мови. Якщо поглянути на фото та відео, видно, що борт фюзеляжу закінчується в районі стегна, а вище пілот та пасажири вже нічим не відгороджені від повітряної стихії.

Добре, не мучитиму вас загадками. Насправді, всім конструктивним особливостям цього літака є більш ніж логічне пояснення. Перший Aircam був побудований нещодавно, в 1995. Його конструктор, Філ Локвуд, робив літак на замовлення для National Geographic для досліджень тропічного лісу Ндокі в конголезькому національному парку Нуабале-Ндокі. Джунглі Ндокі розташовані в північному водозборі річки Конго вздовж її русла та численних приток і займають величезну площу. Багато дослідників вважають, що тропічні ліси у басейні Конго грають величезну роль стримуванні змін клімату Землі. Заплановані National Geographic дослідження повинні були включати безліч відеозйомок, у тому числі і з повітря. Для забезпечення кращої якості зйомки оператору був потрібний максимальний огляд та мінімум можливих перешкод. Саме тому літак має відкриту конструкцію та високо розташоване крило. Цим же пояснюється і тандемне розташування сидінь, тому пілот не закриває оператору огляд з лівого боку. Схема розташування двигунів з гвинтами, що штовхають, також обрананеспроста. При такому розташуванні оператора обдуває тільки потік повітря, що набігає, а не вихори щільного повітря від гвинтів, що також заважало б зйомці.

Велика площа крила Aircam і його профіль призначені для польотів на низьких швидкостях на малій висоті – на низькій швидкості вести зйомку також набагато зручніше. І, нарешті, останній шматок пазла — другий двигун. Він не потрібен з погляду продуктивності. Такий легкий і тихохідний літак цілком обійшовся б і одним. Але якщо згадати, що Aircam призначався для польотів виключно над джунглями, стає зрозуміло, що причина вибору дворухового компонування пояснюється міркуваннями безпеки та надійності. У разі відмови єдиного двигуна знайти майданчик для вимушеної попади в щільних чагарниках тропічних лісів було б практично неможливо.

Під час експлуатації літака для National Geographic Філ Локвуд зрозумів, що Aircam – не просто практичний утилітарний літак, що чудово справляється з поставленим перед ним завданнями. Дуже швидко стало зрозуміло, що польоти на Aircam – це чистий, нерозбавлений фан та адреналін. Жоден з літаків, що існували на той момент, не міг забезпечити такого єднання людини з повітряною стихією. Тому Філ вирішив не обмежуватися єдиним екземпляром і запустив літак у серію у вигляді кіт-набору.

Першим поколінням Aircam вважається тільки перший літак для National Geographic. Всі наступні моделі цього літака до 2019 року належать до другого покоління – Aircam Generation 2 або скорочено Gen 2. Перше і другеЦе покоління Aircam було двомісним і спочатку комплектувалося двома слабосильними двигунами Rotax 582, потужністю всього 64 к.с. Ці двигуни досить відомі та популярні у світі ультралегкої авіації, ними нерідко оснащуються не лише літаки, а й, наприклад, мотодельтаплани та параплани. Навіть з 582-м «ротаксом» Aircam був здатний продовжувати зліт при відмові одного з двигунів, але все ж таки конструктор вирішив збільшити тягоозброєність літака, і незабаром відмовився від моделі 582 на користь Rotax 912 потужністю 100 к.с. . За бажанням, при покупці кит-набору можна опціонально вибрати потужніші 115-сильні Rotax 914. З базовими Rotax 912 цього літака достатньо лише 60 м розбігу для зльоту та близько 90 м для посадки.

Незважаючи на явну нішевість літака, і недешевий кит-набір (близько $130 000 в м(станом на 2019 рік було побудовано вже 250 машин, і це число зростає). Існує також вторинний ринок цих літаків, але вони зовсім недешеві…….. 

Цікаво, що спочатку Aircam розроблявся виключно як VFR-літак. Але багато власників стали встановлювати на нього обладнання для інструментальних польотів — не так для справжніх IFR-можливостей, як для додаткової зручності. А в 2015 році компанія Lockwood Aircraft додала опцію у вигляді величезного ліхтаря кабіни, що закриває пілота та пасажира. Ліхтар виконаний не тільки відкидним, а й швидкознімним, за необхідності його можна демонтувати і знову перетворити літак на повітряний кабріолет. З таким ліхтарем та просунутою авіонікою Aircam нехай і знатяжкою, але стає придатним для крос-кантри польотів, що доводять польоти деяких ентузіастів цього літака. Також існує можливість поставити Aircam на поплавці і перетворити його на тихохідний, але неймовірно видовищний гідроплан.

У 2019 році на авіаційному фестивалі Sun&Fun у Флориді була представлена ​​остання версія цього незвичайного літака — Aircam Gen 3, яка відрізняється додатковим третім сидінням для другого пасажира та посиленою конструкцією.

Aircam – дуже незвичайний і «емоційний» літак. Мабуть, найближче до нього за відчуттями від польоту може бути мотодельтаплан, але він навіть близько не порівняти з Aircam за рівнем безпеки та комфорту.

СлідВарто зауважити, що незважаючи на простоту в пілотуванні і дуже «поступливий» характер, що прощає помилки, Aircam вважається повноцінним дводвигуновим літаком, відповідно, для того, щоб на ньому літати, потрібно на додаток до базової ліцензії PPL отримувати multi-engine рейтинг.